Egy pillanatra megállt a szalámis kenyér a kezemben. Talán azért, mert már hetek óta nem néztem semmit a TV-ben, talán azért, mert fogékony pillanatomban kapott el, de újfent megdöbbentett a tálalás módja. Először is az, hogy a pár másodperces szignált leszámítva tényleg minden átmenet nélkül öntik a nyakadba, hogy egy tinilány, aki jóformán még el sem kezdte az életét, hamarosan meg fog halni. De még ennél is megdöbbentőbb volt az, ahogy mindezt elmondja az éppen szolgálatos hírolvasó – mintha most kapták volna a hírt, hogy megvan a rák tutibiztos ellenszere.
A jelenség persze sajnos nem új. De talán érdemes időnként újra és újra elgondolkodni rajta, mert ha akarod, ha nem, hatással van az életedre, méghozzá nem is kicsit. Ebben szeretnék most segíteni Neked azzal, hogy jobban megismertetlek közös ismerősünkkel, a majrénepperrel.
A majrénepper abból él, hogy rossz híreket közvetít. Pontosabban, különböztessük meg a hivatásos majréneppert a műkedvelő amatörtől. A hivatásos tényleges anyagi hasznot húz abból, ha sikerül Rád ijesztenie. A műkedvelőt nem elsősorban a pénz, inkább a hatalom és a biztonság illúziója motiválja. Ám mindkettőben közös az, hogy vastag sárga sugárban önti Rád a félelmet, a halált, a kudarcot és a katasztrófát.
Mi a baj a majrénepperrel? Mielőtt megválaszolom ezt a kérdést, hadd tegyek fel egy másikat: mit gondolnál arról az emberről, akiről kiderül, hogy folyamatosan lopja a pénzedet? Legyél bármennyire is életigenlő, szeresd bármennyire is embertársaidat, fogadjunk, hogy elhagyna a humorérzéked, és ha csak percekre is, de visszasírnád a vadnyugati időket! Felháborítana? Naná!
És mi van azzal, aki az életerődet lopja? Belegondoltál már ebbe? Talán igen, talán nem. Mivel az életerőnk nem mérhető olyan egzaktul, mint a bankszámlánk egyenlege, ezért ezt a problémát nem szoktuk annyira húsbavágónak érezni. Pedig a pénz sokkal könnyebben pótolható, mint az életerő, és a pénzed (ami tekinthető egyfajta energiának) tulajdonképpen nem más, mint az életerőd átkonvertálása.
A majrénepper az életerődet lopja. Legyen akár hivatásos, akár műkedvelő, apránként szívja ki Belőled az életet. A módszer rendkívül egyszerű: rossz hír rossz hír hátán. Tragédia, baleset, halál, nyomorúság, fájdalom, kudarc, botrány. A rossz hír árucikk, a rossz hír a hatalom záloga. Mert ha elegendő mennyiségű rossz hírrel erőszakolták meg az elmédet, akkor félni fogsz. Aki fél, az engedelmes és irányítható.
Az életerőd sokkal értékesebb, mint a pénzed, a hitelkártyád vagy a befektetéseid. Az életerőd teszi lehetővé, hogy dolgozz, az életerőd tartja mozgásban a vállalkozásodat, az életerőd fogja össze a családodat, az életerőd a forrás, ez táplál mindent, ami fontos a szívednek. Gondolj erre, amikor legközelebb találkozol egy majrénepperrel.
Miről ismered fel a majréneppert?
Biztosan ki lehetne még további pontokkal egészíteni a fenti listát, de így is jól használható, és segítségedre lesz abban, hogy felismerd a majréneppert. Ki lehet majrénepper? Gyakorlatilag bárki. A beosztottad éppúgy, mint a szomszédod, vagy az a távoli rokon, akiről eddig is érezted, hogy sajnos nem elég távoli. Aztán persze ott vannak a hivatásosok: a híradó, a bulvárlapok, a titkosszolgálat, akiknek a közvetlen bevétele a Te szorongás-indexedtől függ.
A lényeg: vigyázz az életerődre. Nem mondom, hogy féltsd (ezt egy majrénepper mondaná), adj bele apait-anyait mindenbe, amiről úgy ítéled meg, hogy érdemes küzdeni érte. De tartsd távol azokat, akik meg akarják dézsmálni, akik szeretnének gyengének és kiszolgáltatottnak látni.
Figyelj oda arra, hogy ki mit kommunikál Feléd! Semmilyen törvény nem jogosít fel senkit arra, hogy a rossz hírek egyfajta veszélyes hulladék lerkójaként használjon Téged. Amikor legközelebb rossz hírt kapsz, tegyél fel magadnak három egyszerű kérdést:
Ha mindhárom kérdésre NEM a válasz, akkor érdemes egy kicsit jobban odafigyelni a hír forrására, és lecsekkolni a fenti 5 pont alapján. Sanszos, hogy összefutottál vele, a Homo parazitisszel, aki vagy így vagy úgy, de mások életerején nyerészkedik.
Nem célom, hogy üldözési mániát plántáljak Beléd. Meggyőződésem, hogy az emberek 80%-a jó szándékú. Ha a fennmaradó 20% Számodra többnek tűnik, az csak azért van, mert igen kártékonyak tudnak lenni. Leginkább abból eredően, mert nem ismerjük fel őket. Ebben szerettem volna segíteni.
Szabó Gábor
Ha tetszett a cikk, segísd azzal a munkánkat, hogy tovább küldö barátaidnak! Azt is szívesen vesszük, ha megírod a véleményedet.