Miért szedtem ezt elő, és miért ez a címe a cikknek? Azért mert – bár még csak május végét járjuk – gyakorlatilag beköszöntött a nyár, és jól megfigyelhető, hogy nyáron az emberek kicsit lazábbak, felszabadultabbak, gondtalanabbak, mint általában. Valahogy a világ dolgai kevésbé nyomasztanak, valahogy a problémák nem fájnak annyira, valahogy sokkal inkább a mának élünk, mint az év fennmaradó részében.
Ez rossz? Nem feltétlenül. Nyilván ezt is lehet túlzásba vinni, mint a C-vitamint, de ha nem esünk ebbe a hibába, akkor viszont sokat profitálhatunk belőle, és éppen erre szeretném felhÍvni a figyelmet, mert talán még nem gondoltál rá, talán még nem vetted észre, hogy van itt valami, ami mellett kár lenne csak úgy elmenni.
MINÉL KEMÉNYEBBEN GYÜRKŐZŐL NEKI AZ ÉLETNEK, ANNÁL TÖBB NEHÉZSÉGGEL TALÁLOD MAGAD SZEMBEN.
Ez a helyzet, this is the situation, ahogy a művelt német turista mondja. Minél lazábban veszed az életet, alapvetően annál könnyebben fogsz boldogulni, és annál kevesebb akadályba fogsz ütközni.
Egyébként cirkuszos ló legyek, ha ezt még nem figyelted meg, csak esetleg nem raktad össze a képet: azok az emberek, akik lazán veszik az életet, rendszerint sokkal könnyebben boldogulnak, így aztán a többség, akik próbálnak kellő komolysággal viseltetni a létezés problémáival szemben, általában irigykedve figyelik őket.
Na most, mielőtt még félreértésbe keverednénk, azért valamit tisztázzunk! A lazaság alatt nem azt értem, hogy „leszarom a következményeket”, mert ezt nem lazaságnak, hanem felelőtlenségnek hívják. Amikor lazaságról beszélek, arra gondolok, hogy tegyél meg minden Tőled telhetőt, de anélkül, hogy túlzottan összeszorítanád a lelki fogaidat.
De miért nem tudunk lazák lenni, miért kell „keményen nekigyürkőznünk” a megoldandó feladatoknak? Azért, mert eleve ellenállásra számítunk. Ahelyett, hogy nyitott könyvként tekintenénk a jövőre (élő, egyenes adást közvetítünk, bármi megtörténhet), azokat az elképzelt akadályokat és nehézségeket fixírozzuk, amelyekkel majd „biztosan meg kell küzdenünk”.
Hogy sokszor igazunk lesz? Bizony, de ne becsüld alá azt a képességedet, amellyel a körülményeket alakítod, akár tudatában vagy, akár nem. Jusson eszedbe a morcos ember esete, aki nem értette, miért olyan tartozkodóak vele az emberek, amíg meg nem látta magát a tükörben, és nem szembesült azzal, hogy milyen arccal jár-kel a világban.
Nehézségeinket, az akadályokat gyakran mi magunk idézzük elő a hozáállásunkkal, ami azért olyan, amilyen, mert az akadályokra készülünk. Nem mondom, hogy változz meg gyökeresen, de próbálj meg egy kicsit jobban nyitott könyvként tekinteni a jövőre! Miért ne mehetnének egy kicsit jobban a dolgaid, mint eddig? Miért ne találkozhatnál jobb emberekkel? Miért ne bukkanhatnál jobb lehetőségekre? Egy próbát megér, nem?
Szabó Gábor
Ha tetszett a cikk, segísd azzal a munkánkat, hogy tovább küldö barátaidnak! Azt is szívesen vesszük, ha megírod a véleményedet.