Kémiai folyamat? Elektromos kisülés? Esetleg túlmutat a fizikai létezésen? Akármi is legyen az igazság, egyvalami biztos: a gondolat hatalmának talán még soha nem volt ekkora kultusza, mint napjainkban. A pozitív gondolkodás sokak számára életformává vált. Mindent a vonzás törvénye irányít, azt kapod, amire gondolsz, nem szabad negatív dolgokra gondolnod, mert megvalósulnak. Töröl, töröl. Az agyad egy szuper számítógép, amit a nap minden percében kontrollálnod kell, hogy olyan életet teremtsen Számodra, amilyenre mindig is vágytál.
Tényleg lankadatlan éberségre, a hét 168 órájában tartó önfegyelmezésre vágysz? Nem hinném. De lehet lazítani, bűnözni? Ha igen, akkor mennyit? Mikor lazíthatok kicsit és engedhetem szabadjára a gondolataimat? És miért van az, hogy hiába gyártom ipari mennyiségben a pozitív gondolatokat, a céljaim egy része mégsem válik valóra? Erősebb gondolatokat kellene gondolnom?
Egyszerűbb, mert nem kell a nap 24 órájában éberen őrködnöd a gondolataid felett. A negatív gondolatok nem feltétlenül okoznak maradandó károsodást. Sőt, ha kialakul Benned egyfajta félelem a negatív gondolatoktól, az jóval többet árt, mint egy úszómedencényi negatív gondolat. A pozitív gondolkodás legtöbb guruja ott téveszt, hogy a gondolatokat egyenlőnek tekinti. Nagyobbat nem is tévedhetnének. Haladjon bármennyit a világ, a fejedben mindig a kasztrendszer lesz az uralkodó társadalmi forma.
A gondolat az gondolat. Látszólag semmi különbség aközött, hogy "este megnézek egy jó filmet" és aközött, hogy "az elefántok rajonganak a norvég kötött sapkákért". Persze mondhatjuk, hogy az egyiket kíséri valamiféle szándék, a másikat meg nem. De hányszor volt, hogy vágytál valami jóra és mégsem érted el? Akkor is ott volt a szándék. És hányszor volt olyan, hogy valami rossz éppen csak átsuhant az agyadon - aztán pár nappal később döbbenten figyelted, ahogy valóra válik? A szándék fontos, de nem a szándék az elsődleges kulcs.
Ha növelni szeretnéd a gondolataid hatalmát és nem akarsz becsavarodni önmagad fegyelmezésétől, akkor meg kell ismerned a gondolatok különböző fajtáit. Az életedre gyakorolt hatásukat tekintve a gondolatoknak 5 fő típusa létezik. Ezt persze lehetne tovább részletezni vagy éppen egyszerűsíteni, de ez az 5 kategória elég beszédesen fejezi ki a különbségeket. Azt is megmutatja, hogyan segítik, közömbösítik vagy éppen gátolják egymást. Ezen kategóriák ismeretében nekiállhatsz rendet tenni a fejedben. Ami fontosabb is, eredményesebb is, mint a fogcsikorgató önkontroll.