Az viszont biztos, hogy Móka János (Lehetséges valamiféle távoli rokoni kapcsolat közte és Kövér László között? Már csak a személyiségüket egyformán átható féktelen vidámság okán merült fel bennünk a gondolat.) ezzel teret adott végtelenségig elkötelezett miniszter-elnökünknek, hogy azt csinálhassa, amit a legjobban szeret: átszervez. Levált, kinevez, áthelyez, összevon – ha valaki esetleg mániás tüneteket vélne felfedezni a serénykedésében, az kérdezze meg kezelőorvosát, gyógyszerészét, lehet, hogy igaza van.
De mi lesz velünk? Hogyan hat ránk, egyszerű halandókra ez az egyre jobban eldurvuló politikai paintball meccs? Úgy látjuk, egyre tapinthatóbb a bizonytalanság, nem mintha eddig a mámorító biztonságérzet jellemezte volna kis életünket. Ami viszont még rosszabb, hogy egyelőre nem is látszik a kiút sem. Mert vagy kihúzzuk így 2010-ig (Jézusom, vajon mi lesz akkor a kampány főcímdala? Chris Reá-tól a Road to Hell?), vagy előbb lesznek választások, de miből válasszunk? Mi lenne, ha felkérnénk Uri Gellert a kormányzásra? Egy, kettő, három – MÚKOGGY!!!
Szóval el vagyunk bizonytalanodva, mint éhes csecsemő egy topless bárban, és az olyan hírek, mint Szlovákia 2009. januári csatlakozása az euró-övezethez, már csak hal a tortán. Mi meg egyre természetellenesebb mosollyal az arcunkon fixírozzuk a jó öreg forintot (kicsit keveset ér, kicsit még kevesebbet ér, de a miénk). Merüljünk azonban mélyebbre, és vizsgáljuk meg, mit is okoz a bizonytalanság!
Megfigyelhető az életben, hogy a dolgok gyakran oda-vissza működnek. Maradva a politikusoknál, ha egy fontos ember veszélynek van kitéve, akkor védeni fogják, mint Győzike a népszerűségét.
De nézzük meg a sztorit a másik oldalról! Ha egy fontos embert páncélautónak öltöztetünk, az autót pedig körberakjuk nagyon rövid hajú és nagyon napszemüveges Fekete László-klónokkal, illetve gondoskodunk arról is, hogy mielőtt kimegy a klóra, legyen, aki előpisil, akkor idővel el fogja hinni, hogy veszélyben van.
AZ, AKI FÉL, BIZONYTALAN IS. AKI PEDIG ELÉG SOKÁIG ÉL BIZONYTALANSÁGBAN, ELŐBB-UTÓBB FÉLNI FOG.
Ez egyébként a Diktatúra Light receptje, legyen szó egy munkahelyről, egy családról, vagy akár egy országról. A keményvonalas diktatúrában egyszerűen megfenyegetnek, hogy letépik a szádat, ha nem fogod be. Ennél hosszadalmasabb, ám kifinomultabb módszer bizonytalanságban tartani a delikvenst. Aki előbb dühös lesz, majd egy idő után félni fog. A félelemmel pedig kapcsolt áruként megjelenik az engedelmesség.
Persze nem feltételezünk szándékosságot e mögött, de most nem is a szándék, hanem a mechanizmus a lényeg. Ha kellő mértékben elbizonytalanodsz, akkor félni fogsz. Az, aki fél, nem képes igazán mérlegelni, könnyen befolyásolható, és valójában nem a saját életét éli, mert nem valamiért küzd, hanem valami elől menekül.
Mi a megoldás?
A bizonytalanság ellenpólusa természetesen a magabiztosság. De mi a magabiztosság?
A MAGABIZTOSSÁG TUDÁST JELENT. TUDOD, MI A CÉLOD. TUDOD, MERRE TARTASZ. TUDOD, MIRE VAGY KÉPES ÉS MIRE NEM. TUDOD, HOGY MIT TUDSZ.
Minél többet tudsz, annál magabiztosabb leszel. De tartsd szem előtt, hogy tudás alatt nem egyszerűen adatok ismeretét értjük. A TUDÁS magába foglalja az alkalmazás képességét is.
A hosszútávú megoldás tehát a tudásod növelése. Ha bizonytalannak érzed magad, többet kell tudnod az életről, az emberi kapcsolatokról, a munkádról, a pénzről, a kommunikációról, és még egyszer hangsúlyozzuk, hogy alkalmazható tudásra van szükséged. Az önmagukért létező képletek, és a jól csengő, ám a való világgal köszönőviszonyban sem lévő elméletek nem mentenek meg az álmatlan forgolódástól.
Van azonban valami, amit azonnal megtehetsz, és ami jelentősen csökkenti a bizonytalanság érzését. Nem kell hozzá semmi, csak egy toll, egy papír, meg némi türelem. Írj össze olyan dolgokat, amelyekben teljesen biztos vagy! Nem számít, mennyire fontosak vagy jelentéktelenek, egyszerűen csak írd le őket, egyiket a másik után! Meg fogod látni, hogyan növekszik meg a magabiztosságod.
Ezt megteheted a vállalkozásoddal, cégeddel, a munkáddal, de a családoddal, sőt, az egészségeddel kapcsolatban is. Ugyanígy alkalmazhatod egy olyan területre, amivel csak most ismerkedsz (pl. ha most tanulsz autót vezetni).
Bár a módszer egyszerű, mint Kiszel Tünde, ne hagyd magad ettől megtéveszteni. Csak érdekességképpen: technikailag minden elmebetegség közös nevezője a bizonytalanság, és ezzel a primitív eljárással sok esetben épelméjűvé lehet tenni beteg embereket. Ezt nem azért írtuk le, hogy magadra vedd, csupán ezért, hogy a hatásosságát szemléltessük.
Sok sikert!
Ha tetszett a cikk, segísd azzal a munkánkat, hogy tovább küldö barátaidnak! Azt is szívesen vesszük, ha megírod a véleményedet.