Előző cikkünkben már serényen végigvettük, milyen okai lehetnek az úgynevezett kiégési szindrómának. Az első kettőt részletesen ki is tárgyaltuk, a harmadikra azonban már nem futotta, mert az amúgy sem rövid írásunk túlságosan próbára tette volna az Olvasó türelmét. Ezért gondoltuk azt, hogy külön cikket szentelünk neki, már csak azért is, mert tapasztalataink szerint a legtöbben talán ettől szenvednek.
Csak emlékeztetőül, az általunk felsorolt okok a következők voltak:
Na, ez a harmadik különösen sárkányos. Ha agyontechnicizált társadalmunknak van egyáltalán rákfenéje, akkor az ez. Új járvány ütötte fel a fejét, és tömegesen fertőz, a lefolyása pedig – ha nem is halálos – eléggé romboló hatású ahhoz, hogy tönkretegyen, megnyomorítson, és élethosszig tartó szenvedésre ítéljen.
A betegség, amire célozgatunk, az „azért dolgozunk, mert muszáj”. Nagyon sok esetben tapasztaljuk, hogy a munkavégzés egyetlen oka a megélhetés, lassan azok kezdheti különcnek érezni magukat, akik nem pusztán pénzért dolgoznak. Nemrég találkoztunk egy új amerikai sikerkönyvvel (csak hirdetés szintjén, bele nem olvastunk), a címe: „Négy órás munkahét”. Veszettül csábítóan hangzik, bár érdekelne, hogy csórikám mit kezd magával a fennmaradó 164 órában.
Szóval, sokan csak azért dolgoznak, hogy meg tudjanak élni. Gyakran halljuk, hogy „Ha nyernék a lottón, egy percet sem dolgoznék többet!”. Ilyenkor bátortalanul rá szoktunk mutatni arra a tényre, miszerint azon emberek többsége, akik megengedhetnék maguknak, hogy soha többet ne dolgozzanak, rendszerint tovább dolgoznak, gyakran többet, mint egy átlagember. Ám ez általában nem éri el a kívánt hatást, sokkal inkább azt, hogy ünneprontónak tartanak.
De mit is mond az, aki „egy percet sem dolgozna tovább, ha nem lenne rákényszerülve”? Más szavakkal ugyan, de ezt mondja: az, amit csinálok, nem fontos, nem hasznos. Ez a valódi probléma, gyorsan le is írjuk újra, csupa nagybetűvel:
AMIKOR VALAKINEK NINCS CÉLJA A MUNKÁJÁVAL, EZ AZÉRT VAN, MERT NEM TARTJA FONTOSNAK VAGY HASZNOSNAK AZT A TEVÉKENYSÉGET.
Leginkább ennek is három oka lehet:
Zárásképpen, a munka nem büntetés, nem olyasmi, amit gonosz lelkek találtak ki, hogy megnyomorítsák az életünket. A munka az, ami a leginkább értelmet ad az életnek. Ha ismersz valakit, aki nem szeret dolgozni, segíts neki azzal, hogy elküldöd neki ezt a cikket!