De mi okozza ezt a „vége a szabadságnak” érzést? Talán az, hogy vége a szabadságnak? Ha csak ennyiről lenne szó, akkor nem írnék cikket. Van azonban itt valami, amivel jó, ha tisztában vagyunk, mert megkönnyítheti a zúzósan dolgos hétköznapjainkat.
Mi a szabadság valójában? Az, hogy az ember azt csinálja, amit akar? Igen is, meg nem is. Az „igen is”-t nem magyaráznám, a „nem is” viszont okot adhat rá. Láttál-e már olyan embert, aki élete egy adott pillanatában szabad volt, azt tehetett volna, amit akart – de nem tudott élni vele? Találkoztál olyanokkal, akik nem tudnak igazán mit kezdeni a hétvégéjükkel? Láttál már olyan diákot, aki csak tengett-lengett a szünidőben?
A cselekvés szabadsága önmagában nem elég. Ahhoz, hogy élni tudjunk vele, szükségeltetik hozzá valami:
A FIGYELEM SZABADSÁGA
Hiába a cselekvés szabadsága – ha a figyelmed csapdába esett, nem tudsz élni a lehetőséggel. Találkoztál már olyan üzletemberrel, aki feleslegesen utazott el nyaralni, mert nem tudott elszakadni a cégétől? Láttál már olyat, hogy valaki a szombat esti buliba magával vitte a problémáit is? Ezek az emberek ott és akkor vajon szabadnak érzik magukat? Természetesen nem. Ha nem irányíthatod szabadon a figyelmedet, a többi nem számít igazán.
A megoldáshoz fel kell ismernünk valamit: a figyelmünket mindig a múlt vagy a jövő ejti csapdába. A múlt azért, mert történt valami, a jövő azért, mert történni fog valami. De vagy a múlt vagy a jövő, soha nem a jelen. Ebből következik, hogy ha ki akarjuk szabadítani a figyelmünket, el kell érnünk, hogy az minél inkább a jelenre összpontosuljon.
Erre számos megoldás létezik, én most a teljesség igénye nélkül javasolnék néhányat. Nem mindegyik jöhet szóba mindenki esetében, illetve néhány ezek közül kombinálható is egymással. Lássuk!
Amilyen egyszerűek a felsorolt módszerek, legalább annyira hatásosak. Persze mindegyiknek van egy gyenge pontja: az idő. Semmire sincs időnk, ilyesmire hogy lenne? Kell, hogy legyen. A kiégés, amiről mostanában egyre több szó esik, valójában a a túl hosszú ideig rögzült figyelem következménye. Érdemes megelőzni.
(Szabó Gábor)
Ha tetszett a cikk, segísd azzal a munkánkat, hogy tovább küldöd barátaidnak! Azt is szívesen vesszük, ha megírod a véleményedet.